Na luzie
Aktualności
Atrakcje
Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy.
Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy mieści się przy Placu Dietla. Powstało w 2010 roku a jego fundatorem jest Andrzej Mańkowski, wnuk hrabiego Adama Stadnickiego, ostatniego właściciela zdroju. Jeszcze do lat 90 XX wieku mieściła się w tym miejscu rozlewnia wody mineralnej ”Szczawniczanka”. W latach 2007- 2008 budynek został rozebrany i odtworzony w historycznej formie oraz rozbudowany.
dowiedz się więcej »Dwór Józefa Szalaya
Klasycystyczny dworek Józefa Szalaya zwany niegdyś Pawilonem znajduje się poniżej budynku mieszczącego Ochotniczą Straż Pożarną.
Stary cmentarz Szalayowski
Stary, zabytkowy cmentarz w Szczawnicy – czynny w XIX wieku znajduje się poniżej ul. Głównej 1, na wprost od wylotu ul. Zdrojowej. Cmentarz powstał w wyniku zarządzania władz austriackich z 1784 roku o zakazie chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych, o nakazie ich likwidacji i nakazie zakładania cmentarzy poza obszarami zabudowy. Pierwsze pochówki na cmentarzu nastąpiły w 1832 roku. Do cmentarza prowadziły schodki w dół z głównej ulicy, a sam cmentarz został otoczony murem z kamienia. Szybki rozwój Szczawnicy spowodował, że wkrótce i ta lokalizacja nie spełniała wymogów cesarskich. O zamknięciu cmentarza zdecydowano już w 1879 roku, ale doszło do niego ostatecznie w 1895 roku.
dowiedz się więcej »Cerkiew w Jaworkach z barokowych ikonostasem
Obecny Kościół (Kosteł) w Jaworkach został wystawiony w 1798 roku, pod wezwaniem św. Jana Chryzostoma i należy do architektury określanej mianem ”józefińskiej”. Jest to typ świątyni późnobarokowej, już z pewnymi cechami klasycyzmu. Murowana z kamienia, otynkowana, o dachu dwuspadowym, pierwotnie krytym gontem (obecnie blachą), z wieżą zwieńczoną podwójnym baniastym hełmem.
dowiedz się więcej »Spacerem po Parku Dolnym i Górnym
Szczawnickie wody mineralne
Wody występujące w Szczawnicy to w większości "szczawy", które działają bezpośrednio na błonę śluzową żołądka, pobudzając go do wzmożonego wydzielania kwasów. Są bogate w sole mineralne i mikroelementy, zawierają naturalny dwutlenek węgla. Lista dolegliwości, przy których szczególnie zaleca się picie wód jest długa..
dowiedz się więcej »Plac Dietla – serce Uzdrowiska.
Ulica Zdrojowa w swej górnej części przechodzi w Plac Józefa Dietla. Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya
Ideę stworzenia muzeum podjął przybyły w 1919 r. do szczawnickiego uzdrowiska malarz i etnograf Konstanty Kietlicz-Rayski.
- Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póniejszą ich analizę.
- Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
- Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów". - Aby zminimalizować schowek, kliknij na
- Aby ukryć schowek, kliknij na
- Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek na górze strony lub w dolnej części, po lewej stronie.