Atrakcje - Plac Dietla – serce Uzdrowiska.

Plac Dietla – serce Uzdrowiska.

szczawnicaUlica Zdrojowa w swej górnej części przechodzi w Plac Józefa Dietla. 
Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.
 
Przy wejściu na plac w oczy rzuca się biały budynek ze spadzistym dachem i rzeźbionym zadaszonym balkonem. Mieściła się tu Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego. Stanowi on, podobnie jak pozostałe domy przy placu przykład polskiej zabudowy uzdrowiskowej, wzorowanej na obiektach szwajcarskich i austriackich lecz przekształconych w duchu lokalnym.
Otoczenie placu wznosi się tarasowo na stokach Bryjarki. Na wyższym tarasie okazały budynek z zajmującym całe piętro balkonem to dawny Pałac Józefa Szalaya.
Kolejny budynek to dom Pod Bogarodzicą, który wybudował Józef Szalay w 1853 roku z przeznaczeniem na pensjonat. W jego piwnicach mieściły się składy butelkowanej wody mineralnej, którą rozsyłano do lekarzy i kuracjuszy w całym kraju
 
Najwyżej położone punkty placu zajmują willa Holenderka oraz Dom nad Zdrojami. Ten drugi wybudowano na miejscu altany kryjącej źródła Stefan i Józefina. Pełnił funkcję pijalni wód oraz zakładu leczniczego. Stosowano w nim tak dziwne dla dzisiejszych kuracjuszy metody lecznicze jak kuracja żętycowa czy odpoczynek w nasyconym wyziewami wodnymi powietrzu. 
Dom nad Zdrojami łączy się z sąsiednim budynkiem willi Szwajcarka galeria spacerową, gdzie kuracjusze mogli odbywać spacery popijając zdrowotne wody.
 
Środek placu zajmuje fontanna zbudowana w dwudziestoleciu międzywojennym a na jej tyłach wznosi się obelisk poświęcony Józefowi Dietlowi, jednemu z największych propagatorów szczawnickich zdrojów.
Plac Dietla to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjne miejsce w Szczawnicy. To także punkt, gdzie najpełniej zobaczyć można najstarsze zabudowania i budowle wznoszone jeszcze w okresie gdy uzdrowiskiem kierował Józef Szalay.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.