Atrakcje - Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya

Ideę stworzenia muzeum podjął przybyły w 1919 r. do    szczawnickiego  uzdrowiska malarz i etnograf Konstanty Kietlicz-  Rayski.
Do współpracy włączył się pisarz Jan Wiktor. Jednak pomimo  wielu starań do lat 50. XX w. nie udało się utworzyć muzeum  pienińskiego.
 
Dopiero w 1957 r., po pierwszym zebraniu Pienińskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Kultury i Sztuki Góralskiej, grupa z   zainteresowanych tych pomysłem górali szczawnickich zaczęła  gromadzić eksponaty do przyszłego muzeum. Dwa lata później  dyrekcja Uzdrowiska Szczawnica przekazała na zbiory trzy sale w  XIX-wiecznym Dworcu Gościnnym. Uroczystego otwarcia  Muzeum dokonano w maju 1959 r.
 
Trzy lata później modrzewiowy budynek Dworca spłonął, a  uratowane zbiory umieszczono w willi „Pałac”. W lipcu 1972 r.  nastąpiło ponowne otwarcie Muzeum Pienińskiego. Dziesięć lat  później Muzeum nadano imię Józefa Szalaya i włączono je do  Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
 
Muzeum Pienińskie mieści się w zachodniej pierzei placu J. Dietla i zajmuje pierwsze piętro XIX-wiecznej willi „Pałac”, która do 1939 r. funkcjonowała jako hotel. W dziale etnograficznym prezentowana jest regionalna architektura i wyposażenie wnętrz dawnych domów góralskich. Pokazane są tutaj także stroje górali szczawnickich. Pośród różnych eksponatów w części dotyczącej sztuki ludowej najbardziej interesujące są malowane godła domów, które niegdyś wisiały na nich zamiast numerów. W dziale historycznym prezentowane są dzieje Szczawnicy oraz sylwetki związanych z nią osób, m.in. pokój poświęcony Janowi Wiktorowi, pisarzowi, publicyście i malarzowi, który wytrwale dążył do utworzenia muzeum.
 
Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00–13.00 
oraz  14.00–16.00.
Ceny biletów: normalny: 6 PLN ulgowy: 4 PLN.
 
W każdą niedzielę wstęp wolny!
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.